BACHELOR OF SCIENCE


Benjamin Goode Anderson III
Salem, Virginia
Faith Christian School
Physics
Cum laude

Cameron Lee Auker
Ephrata, Pennsylvania
Ephrata Senior High School
Applied Mathematics
Mathematics
Summa cum laude
First Honor

Telphor Lee Austin, Jr.
Gloucester, Virginia
Midlothian High School
Biology

Andrew William Bailey
Prince George, Virginia
Prince George High School
Biology
Minor in Chemistry

Steven Harrison Baronian
Richmond, Virginia
Douglas S. Freeman High School
Biology
Cum laude

Stuart Russell Callahan
Mechanicsville, Virginia
Hanover High School
Biology
Minor in Chemistry

John Benjamin Cook
Salem, Virginia
Salem High School
Chemistry

Kyle Patrick Duffey
Richmond, Virginia
Blessed Sacrament-Huguenot
Applied Computational Physics
Cum laude

Eric Walker Early
Moseley, Virginia
Clover Hill High School
Mathematical Economics

Jacob Kent Haines
Capon Bridge, West Virginia
Hampshire High School
Computer Science
Philosophy
Minor in Creative Writing
Magna cum laude

Zachary Randolph Harrelson
Danville, Virginia
George Washington High School
Biology

William Cole Hawthorne
Richmond, Virginia
Collegiate School
Chemistry
Magna cum laude

Daniel Ray Isaacs
Troutville, Virginia
Lord Botetourt High School
Physics
Departmental Honors in Physics
Magna cum laude



 

Janko Kajtez
Novi Sad, Serbia
St. Mary’s Ryken High School
Physics
Applied Mathematics
Departmental Honors in Physics
Summa cum laude

Edward Allen Krohn
Newport News, Virginia
Warwick High School
Biology
Religion
Minor in Military Leadership and National Security

Kevin Michael McEligot
Hollywood, Maryland
Leonardtown High School
Biology

Louis Avery Moncure
Fredericksburg, Virginia
Woodberry Forest School
Chemistry
Departmental Honors in Chemistry

Tyler William Moore
Greenville, North Carolina
Junius H. Rose High School
Biology

James Robert Oliver, Jr.
Richmond, Virginia
Collegiate School
Biology
Minor in Chemistry
Departmental Honors in Biology
Cum laude

Colin William O’Neill
Lorton, Virginia
Leavenworth Senior High School
Mathematical Economics
Cum laude

Scott Roberts Ouzts
Trent Woods, North Carolina
North Carolina School for Science & Mathematics
Applied Mathematics
Mathematical Economics
Summa cum laude

Basil Alphanso Panton
Portland, Jamaica
Titchfield High School
Chemistry

Clayton Michael Parker
Fishersville, Virginia
Wilson Memorial High School
Computer Science
Mathematical Economics
Departmental Honors in Computer Science

Nathan Thomas Parr
Bedford, Virginia
Liberty High School
Computer Science
Psychology
Departmental Honors in Psychology
Summa cum laude

Robert Ray Peterson III
Charlotte, North Carolina
Hidden Valley High School
Physics
Mathematical Economics

Andrew James Prill
Richmond, Virginia
James River High School
Biology
Summa cum laude


 


Christopher Robert Pryor
Galax, Virginia
Galax High School
Biology
Minor in Chemistry
Summa cum laude

Pranay Ryan Reddy
Winston-Salem, North Carolina
Forsyth Country Day School
Biology
Minor in Chemistry
Minor in Spanish
Departmental Honors in Biology
Magna cum laude

James Sydnor Reynolds IV
Prospect, Virginia
Prince Edward County High School
Mathematics
Mathematical Economics
Applied Mathematics

George Charter Robinson V
Chesapeake, Virginia
Stonebridge High School
Economics and Commerce

Joseph Laurence Savarese
Atlanta, Georgia
Pace Academy
Biology

Mohit Shrestha
Kathmandu, Nepal
Malpi Institute
Mathematical Economics
Applied Mathematics
Summa cum laude

Nathaniel James Thomas
Chesterfield, Virginia
Clover Hill High School
Biology
Minor in Chemistry
Departmental Honors in Biology
Magna cum laude

Arne Ulbrich
Bremen, Germany
Gymnasium Vegesack
Biology
Chemistry
Summa cum laude

George Douglas Vermilya III
Lynchburg, Virginia
Virginia Episcopal School
Physics
Applied Mathematics
Cum laude

Andrew Windsor Walker
Midlothian, Virginia
Blessed Sacrament-Huguenot
Biology

James Benjamin Ward III
Chesapeake, Virginia
Ocean Lakes High School
Biology
Minor in Chemistry
Magna cum laude

Taylor Campbell Welsh
Leesburg, Virginia
Middleburg Academy
Mathematics