BACHELOR OF SCIENCE

Class of 2013

Leif Aagaard III
Amherst, Virginia
Amherst County High School
Mathematical Economics
Minor in Computer Science

Yonathan Tarekegne Ararso
Addis Ababa, Ethiopia
Woodberry Forest School
Biology
Minor in Chemistry
Summa cum laude
Honors in Biology

Seth Michael Ayres
Chesapeake, Virginia
Great Bridge High School
Biology
Minor in Chemistry
Cum laude

William Burke Best
Virginia Beach, Virginia
Norfolk Academy
Biology
Summa cum laude
Senior Fellow
Interdisciplinary Honors in Biology, Physics,and Psychology
Second Honor

John Hines Bishop, Jr.
Guntersville, Alabama
Randolph School
Biology
English
Magna cum laude

Wayland Patrick Caldwell
Winston-Salem, North Carolina
Calvary Baptist High School
Computer Science
Minor in Spanish
Cum laude

Alexander Chase Cartwright
Howard, Georgia
Westfield School
Mathematical Economics
Minor in Spanish
Minor in Public Service
Summa cum laude
Senior Fellow
Honors in Economics & Mathematics

Joseph Martin Chambers III
Centennial, Colorado
Saint Anne's-Belfield School
Biology
Magna cum laude

David Patrick Corrigan, Jr.
Glen Allen, Virginia
Collegiate School
Applied Mathematics
Psychology

Nicolas Steffen DeProspero
Midlothian, Virginia
Cosby High School
Biology
Summa cum laude

Braxton Linwood Elliott
Appomattox, Virginia
Appomattox County High School
Mathematical Economics
Applied Mathematics
Cum laude

Sean Patrick Gatz , Jr.
Newport News, Virginia
Menchville High School
Computer Science

Kevin Richard Gutermuth
Chesapeake, Virginia
Bishop Sullivan Catholic High School
Biology
History
Minor in Military Leadership & National Security
Summa cum laude

William David Honeycutt
Wilson, North Carolina
Fike High School
Mathematical Economics

James Cody Hornung
Bala Cynwyd, Pennsylvania
Lower Merion High School
Mathematical Economics

Brent Allen Hyler
Axton, Virginia
Tunstall High School
Biology

Raymond Gerard Jackson , Jr.
Monkton, Maryland
Loyola Blakefield High School
Physics

Christopher Meade Kampfmueller
Virginia Beach, Virginia
Frank W. Cox High School
Biology

Gregory Joel Knabel
Lynchburg, Virginia
E. C. Glass High School
Biology
Minor in Chemistry

Patrick William Kuhns
Stafford, Virginia
North Stafford High School
Biology
Magna cum laude

Russell Garrett Leboff
Amelia Court House, Virginia
Blessed Sacrament-Huguenot School
Mathematical Economics
Minor in Spanish
Magna cum laude

Grigory Leonidovich Makarenko
Lewisburg, West Virginia
Washington High School
Mathematical Economics
Applied Mathematics
Magna cum laude





 

 

Kristofer Allen Miller
Delaplane, Virginia
Fauquier High School
Biology
Magna cum laude 

Matthew Lee Morrison
Woodbridge, Virginia
C. D. Hylton Senior High School
Computer Science
Minor in Rhetoric

Thomas Watkins Mountcastle
Richmond, Virginia
Douglas S. Freeman High School
Mathematical Economics
Minor in Spanish
Magna cum laude

Stephen Dennis James Nelson
Palmyra, Virginia
Fuqua School
Chemistry

Jacob Harrison Reid Oliver
Richmond, Virginia
Collegiate School
Biology\

Alex Tyler Price
Fairfax, Virginia
Fairfax High School
Physics
Applied Mathematics
Minor in Military Leadership & National Security
Summa cum laude
Honors in Physics and Astronomy

Robert Kent Farmer Saxton
Cedar Bluff, Virginia
Richlands High School
Chemistry

Erik Andrew Schafer
Long Beach, California
Fishburne Military School
Applied Mathematics
Computer Science
Minor in German
Magna cum laude

Ke Shang
Beijing, China
Physics
Mathematics
Minor in Astronomy

John Michael Sparagna
Hanover, Virginia
Atlee High School
Biology

Jay Kurt Strosnider , Jr.
Chapel Hill, North Carolina
Carrboro High School
Applied Mathematics
Mathematical Economics

Tyler Douglas White
Mechanicsville, Virginia
Atlee High School
Biology