Hampden-Sydney Holds Final Convocation

May 03, 2017

On Thursday, April 27, 2017, Hampden-Sydney College held its Final Convocation, honoring the accomplishments of students during the 2016-2017 academic year, in addition to awarding one faculty member the John Peter Mettauer Award for Excellence in Research. 

Administrative Awards

Dr. Steele Nowlin, John Peter Mettauer Award for Excellence in Research

William A. Dickerson '17, Brown Teaching Fellowship  

Academic Success

Coleman E. Johnson '19, Sophomore Academic Excellence Award

Blake A. Martin '19, Sophomore Academic Excellence Award  

Biology

James H. Lau '17, James R.T. Hewett Biology Award

Nicholas F. Chase '18, H.B. Overcash Award  

Chemistry

Chance T. Hastings '18, Topham Chemistry Award  

Global Education

Carlo J. Anselmo '18, Gemborys-Choate-Bouin-Swenson Award and the Selden-Franke Award  

Classics

Charles Ashby Neterer '17, David C. Wilson Greek Prize and the Gerald T. Carney Award for Excellence in the Study of Religion

Garnet S. Crocker '20, Leila B. Thompson Eta Sigma Phi Prize in Latin  

Economics & Business

Theofilos D. Koulianos '17, Wall Street Journal Student Achievement Award

Michael J. Whited '17, William R. Hendley Award in Economics  

English

Andrew J. Madison '17, Grace and Hassell Simpson Prize

David Z. Bushhouse '19, Sallie Wright Harrison Poetry Award

Bradley J. Chester '17, Shelley A. Marshall Short Story Award  

Fine Arts/Music

Tre C. Briggs '17, Robert H. Porterfield '29 Drama Award

Patrick D. Luwis '17, Robert H. Porterfield '29 Drama Award

Jordan S. Dimmick '18, Camilla Virginia Taylor Crawley Music Award

Brick T. K. Ingle '19, Kearfott Stone Memorial Music Award

Andrew J. Marshall '17, Randolph Minter Glee Club Award and the John Marshall Award for Excellence in Writing in Political Science  

Government & Foreign Affairs

Andrew J. Marshall '17, John Marshall Award for Excellence in Writing in Political Science

Maxwell J. Morgan '17, John Marshall Award for Excellence in Writing in Political Science

Stewart R. Lawrence '17, James Madison Award for Excellence in Political Science  

History

Alexander V. Abbott '17, Etta Sawyer Hart Bliss History Award

Robert P. Gilbertson '17, Etta Sawyer Hart Bliss History Award

Kole F. Donaldson '19, Willard F. Bliss History Award  

Math & Computer Science

Brad J. Murawski '19, Macon Reed Award

Carlo J. Anselmo '18, Selden-Franke Award

Ian P. O'Malley '18, Selden-Franke Award

Rueben P. Retnam '17, William C. Chewning Jr. Award  

Physics & Astronomy

Zachary Carter '17, Weyland Thomas Joyner Physics Award  

Psychology

Jonathan H. Van Dyke '17, Department of Psychology Award  

Religion

Charles Ashby Neterer '17, Gerald T. Carney Award for Excellence in the Study of Religion  

Rhetoric

R. Garris Stokes '20, Rhetoric 101 Essay Award

Zachary P. Wiggin '19, Rhetoric 102 Essay Award

Robert P. Buttarazzi '18, Rhetoric 210 Best Speaker Award

T. Sydnor Kerns '17, Rhetoric 310 Best Speaker Award

Turner L. Makepeace '17, Colbert Prize for Excellence in Rhetoric  

Student Affairs

Aaron G. Kurz '18, Jeffrey N. Friend Award  

Student Organization Awards

Tyler J. Langhorn '18, Lewis and Nell Drew Student Government Award

Steven A. Dvornick '18, Resident Advisor of the Year Award

Animal Rescue Club, Student Government Outstanding Club/Organization Award

Alex S. Crabtree '17, Student Justice System Investigator of the Year Award

George S. Bennett '18, CAC Member of the Year Award

John F. Russell '18, IFC Member of the Year Award

Benjamin W. Lam '17, Senate Member of the Year Award

Jacob R. Duncan '17, ODK Cohen Citizenship Award

Davis B. Morgan '20, Outstanding First Year Journalist Award

Skylar M. Robinson '18, Philip H. Ropp Literary Award