Administrative Awards
Dr. Steele Nowlin, John Peter Mettauer Award for Excellence in Research
William A. Dickerson '17, Brown Teaching Fellowship
Academic Success
Coleman E. Johnson '19, Sophomore Academic Excellence Award
Blake A. Martin '19, Sophomore Academic Excellence Award
Biology
James H. Lau '17, James R.T. Hewett Biology Award
Nicholas F. Chase '18, H.B. Overcash Award
Chemistry
Chance T. Hastings '18, Topham Chemistry Award
Global Education
Carlo J. Anselmo '18, Gemborys-Choate-Bouin-Swenson Award and the Selden-Franke Award
Classics
Charles Ashby Neterer '17, David C. Wilson Greek Prize and the Gerald T. Carney Award for Excellence in the Study of Religion
Garnet S. Crocker '20, Leila B. Thompson Eta Sigma Phi Prize in Latin
Economics & Business
Theofilos D. Koulianos '17, Wall Street Journal Student Achievement Award
Michael J.
English
Andrew J. Madison '17, Grace and Hassell Simpson Prize
David Z. Bushhouse '19, Sallie Wright Harrison Poetry Award
Bradley J. Chester '17, Shelley A. Marshall Short Story Award
Fine Arts/Music
Tre C. Briggs '17, Robert H. Porterfield '29 Drama Award
Patrick D.
Jordan S. Dimmick '18, Camilla Virginia Taylor Crawley Music Award
Brick T. K. Ingle '19, Kearfott Stone Memorial Music Award
Andrew J. Marshall '17, Randolph Minter Glee Club Award and the John Marshall Award for Excellence in Writing in Political Science
Government & Foreign Affairs
Andrew J. Marshall '17, John Marshall Award for Excellence in Writing in Political Science
Maxwell J. Morgan '17, John Marshall Award for Excellence in Writing in Political Science
Stewart R. Lawrence '17, James Madison Award for Excellence in Political Science
History
Alexander V. Abbott '17, Etta Sawyer Hart Bliss History Award
Robert P. Gilbertson '17, Etta Sawyer Hart Bliss History Award
Kole F. Donaldson '19, Willard F. Bliss History Award
Math & Computer Science
Brad J. Murawski '19, Macon Reed Award
Carlo J. Anselmo '18, Selden-Franke Award
Ian P. O'Malley '18, Selden-Franke Award
Rueben P. Retnam '17, William C. Chewning Jr. Award
Physics & Astronomy
Zachary Carter '17, Weyland Thomas Joyner Physics Award
Psychology
Jonathan H. Van Dyke '17, Department of Psychology Award
Religion
Charles Ashby Neterer '17, Gerald T. Carney Award for Excellence in the Study of Religion
Rhetoric
- Garris Stokes '20, Rhetoric 101 Essay Award
Zachary P. Wiggin '19, Rhetoric 102 Essay Award
Robert P. Buttarazzi '18, Rhetoric 210 Best Speaker Award
- Sydnor Kerns '17, Rhetoric 310 Best Speaker Award
Turner L. Makepeace '17, Colbert Prize for Excellence in Rhetoric
Student Affairs
Aaron G. Kurz '18, Jeffrey N. Friend Award
Student Organization Awards
Tyler J. Langhorn '18, Lewis and Nell Drew Student Government Award
Steven A. Dvornick '18, Resident Advisor of the Year Award
Animal Rescue Club, Student Government Outstanding Club/Organization Award
Alex S. Crabtree '17, Student Justice System Investigator of the Year Award
George S. Bennett '18, CAC Member of the Year Award
John F. Russell '18, IFC Member of the Year Award
Benjamin W. Lam '17, Senate Member of the Year Award
Jacob R. Duncan '17, ODK Cohen Citizenship Award
Davis B. Morgan '20, Outstanding First Year Journalist Award
Skylar M. Robinson '18, Philip H. Ropp Literary Award