On Thursday, April 25, Hampden-Sydney College held its Final Convocation of the 2018-2019 academic year, honoring the accomplishments of students and recognizing one faculty member for excellence in research.
Administrative Awards
Pamela P. Fox, John Peter Mettauer Award for Excellence in Research
Academic Success
James T. Howerton ’21, Sophomore Academic Excellence Award
Rhett C. Andersen ’21, Sophomore Academic Excellence Award
Biology
Corey J. Williams ’19, James R.T. Hewett Biology Award
Elijah W. Strong ’19, H.B. Overcash Biology Award
Chemistry
Charles A. Wolfe ’20, Topham Chemistry Award
Classics
Zachary E. Berry ’20, David C. Wilson Greek Prize
Nicholas M. Alphonso ’19, David C. Wilson Greek Prize
Christopher L. McGarry ’21, Leila B. Thompson Eta Sigma Phi Prize in Latin
Economics & Business
Leonardo J. Anselmo ’19, Wall Street Journal Student Achievement Award
Raleigh B. Jernigan ’19, William R. Hendley Award in Economics & Business
English
Dalton P. Hall ’19, Grace and Hassell Simpson Prize
William P. Wilson ’19, Sallie Wright Harrison Poetry Award
Meriwether A. Sale ’20, Shelley A. Marshall Short Story Award
Fine Arts/Music
Robert S. Bourne ’19, Robert H. Porterfield '29 Drama Award
Gurion D.S. Ramirez ’19, Robert H. Porterfield '29 Drama Award
Thomas M. Rolf ’20, Camilla Virginia Taylor Crawley Music Award
David J. McElrath ’20, Kearfott Stone Memorial Music Award
Karl R. Peters ’19, Randolph Minter Glee Club Award
Global Education
Ryan A. Tomlin ’19, Gemborys-Choate-Bouin-Swenson Award
Government & Foreign Affairs
Jacob Y. Mitchell ’19, John Marshall Award for Excellence in Writing in Political Science
Charles F. Pisano ’19, James Madison Award for Excellence in Political Science
History
Kole F. Donaldson ’19, Etta Sawyer Hart Bliss History Award
Brick T.K. Ingle ’19, Etta Sawyer Hart Bliss History Award
Blair T. Page ’21, Willard F. Bliss History Award
Math & Computer Science
Jonathan R. Lawson ’21, Macon Reed Computer Science Award
Colin L. Myers ’21, Macon Reed Computer Science Award
Garnet S. Crocker ’20, Selden-Franke Math Award
Leonardo J. Anselmo ’19, William C. Chewning, Jr. Award
Physics & Astronomy
Johnathan R. Mingione ’19, Weyland Thomas Joyner Physics Award
Hayden O. Gunn ’19, Hardy Cross Award in Physics
Gilbert H. McDowell ’19, Hardy Cross Award in Physics
Rhetoric
Benjamin M. Hiter ’22, Rhetoric 100 Essay Award
Robert Y. Clagett ’22, Rhetoric 101 Essay Award
James B. Wall ’22, Rhetoric 102 Essay Award
Noah H. Brooks ’19, Rhetoric 210 Best Speaker Award
Jacob O. Vick ’19, Rhetoric 310 Best Speaker Award
Garner H. Bayless ’19, Colbert Prize for Excellence in Rhetoric
Larry M. Pullen ’19, Colbert Prize for Excellence in Rhetoric
Aaron E. Atkins ’19, Deis & Frye Prize for Creative Nonfiction
Student Affairs
Jake H. Waldrop ’20, Jeffrey N. Friend Award
Student Organization Awards
Garner H. Bayless ’19, Lewis and Nell Drew Student Government Award
Dalton P. Hall ’19, Resident Advisor of the Year Award
Phi Beta Lambda Club, Student Government Outstanding Club/Organization Award
Craig B. Cantley ’19, Student Justice System Investigator of the Year Award
Hayden O. Gunn ’19, CAC Member of the Year Award
Jacob Y. Mitchell ’19, IFC Member of the Year Award
William E. Ricketts ’19, Senate Member of the Year Award
Marcus S. Ayoub ’19, ODK Cohen Citizenship Award
Elijah H. Edwards ’22, Outstanding First Year Journalist Award